Studia – Informatyka w Biznesie cz.1

Cześć,

W poprzednim wpisie opowiadałam Wam o mojej pracy magisterskiej. Ponieważ domykam teraz temat studiów to chciałam podzielić się z Wami moimi wrażeniami o kierunku, który kończyłam.

Pierwszy stopień studiów, który skończyłam była to matematyka stosowana na Politechnice Wrocławskiej. Pracowałam już od drugiego roku studiów i po obronie inżyniera nie wyobrażałam sobie ciągnąć dalej pracy i studiów dziennych. Tak naprawdę nie wiedziałam, czy w ogóle chcę iść na magisterkę, na moim wydziale nie oferowali trybu zaocznego, a ja byłam wykończona żonglując pracę i dzienne studiowanie matematyki. Po jakimś czasie znalazłam ciekawie nazwany kierunek – Informatyka w Biznesie. Myślałam, o tym żeby studiować informatykę, albo danologię  a te studia wydawały się trochę połączeniem tych kierunków.  I tak oto znowu trafiłam na studia, tym razem po dłuższej przerwie, i to w trybie zaocznym.

W momencie rekrutacji semestr studiów kosztował jakieś 3000 zł.  Studia magisterskie trwają 2 lata.

 

Rozpoczęłam więc studia magisterskie Informatyka w Biznesie, w trybie zaocznym na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

 Co mówi uczelnia o absolwentach tego kierunku?

Według oficjalnej strony uniwersytetu ekonomicznego, absolwenci tego kierunku będą mogli wykonywać zawody: menadżera systemów informatycznych, zarządzanie projektami informatycznymi, analityka danych, administratora baz danych, analityka.

Nie brałabym tego na serio, bo studia nie są gwarantem pracy, szczególnie w IT.  Studia mgr traktowałabym jako dodatek do pracy w danej działce. Jeżeli chcemy iść na ten kierunek tylko po to, żeby później znaleźć pracę „w zawodzie”, przeliczymy się. Umiejętności przede wszystkim 😉

Oferowane specjalności

Studia magisterskie kończą się oddaniem pracy magisterskiej i obroną. Trwają one 2 lata. Po pierwszym roku przychodzi czas wyboru specjalności. W momencie kiedy ja kończyłam pierwszy rok (2019 rok) do wyboru były trzy specjalności. Jednak nie jest to równe temu, że wszystkie trzy zostaną uruchomione. Jeżeli na daną specjalność zapisze się niewystarczająca liczba studentów, nie zostanie ona otworzona. Jeżeli dobrze pamiętam musi być 15 osób na specjalności, ale to może się zmieniać.

W momencie kiedy ja wybierałam specjalność miałam do wyboru:
– Menedżer systemów informacyjnych
– E-usługi i e-biznes
– Big Data w biznesie

Początkowo chciałam iść na specjalność E-usługi i e-biznes, ale ponieważ zapisało się na nią tylko 8 osób, wylądowałam finalnie na Menadżerze systemów informacyjnych. Część przedmiotów na każdej specjalności się pokrywa. 

Poniżej w tabeli wypisze przedmioty kierunkowe na każdej ze specjalności. Są to przedmioty, które dotyczą tylko wybranej dziedziny i nie realizuje się ich na innych specjalnościach.

Menedżer systemów informacyjnych

E-usługi i e-biznes

Big Data w biznesie

Inżynieria wymagań

Firma Web 2.0

Infrastruktura i architektura Big Data

Implementacja baz danych

Narzędzia cyfryzacji społeczeństwa

Narzędzia i platformy analizy danych

Zarządzanie utrzymaniem systemów informatycznych

Modele e-biznesu

Data Science

Systemy wspomagania pracy grupowej

Narzędzia marketingowe e-biznesu

Modelowanie stochastyczne i symulacje dynamiczne

Efektywność przedsięwzięć informatycznych

ICT w doskonaleniu wirtualnych relacji

Zastosowanie technologii Big Data

Implementacja zintegrowanych systemów informatycznych

Media społecznościowe w biznesie

Zastosowania Machine Learning

Promotor i temat pracy

Co ważne, po pierwszym roku należy wybrać temat pracy magisterskiej i promotora. Opiekun kierunku dostarcza listę dostępnych promotorów i następnie zapisuje się do nich w USOSie (system uczelniany). Tutaj zwróciłabym szczególną uwagę na wybór dobrego promotora. To on często determinuje czy skończymy pisać pracę na czas i czy będziemy mieli łatwo czy wręcz mnóstwo problemów.  Przeważnie osoby z poprzednich lat są w stanie powiedzieć u kogo się pisze samemu, kto podchodzi lajtowo do pracy, a kto piłuje, kto narzuca terminy etc. W zależności od tego jaki mamy charakter i czego potrzebujemy musimy dokonać wyboru promotora. 

Ja na przykład jestem osobą, która lubi mieć dużą dowolność w pisaniu i wyborze tematu, ale doceniam narzucenie sztywnych ram czasowych, oddania części pracy. W ten sposób mam motywację i plan na cały rok związany z praca magisterską. Wiadomo, na koniec wychodzi to różnie 😊 (link).

Realizowane przedmioty

Teraz opiszę krótko na czym polegały realizowane przeze mnie przedmioty na IwB Mgr. Pamiętajcie, że kończyłam studia zaoczne, czyli na każdy przedmiot przypadały średnio 4 wykłady i 4 ćwiczenia, 4 laboratoria. Nie jest to dużo czasu i wilczą część pracy należało wykonać w domu.

UWAGA: Jeżeli opisałabym wszystko w tym artykule to nie miał by on końca. Dlatego postanowiłam podzielić opis realizowanych przedmiotów na części. W tym wpisie zobaczycie co realizuje się na pierwszym semestrze studiów. W kolejnym wpisie, który pojawi się w przyszłym tygodniu dodam reszt realizowanych przedmiotów. Starałam się jak najrzetelniej opisać Wam co dzieje się na tych studiach, więc mam nadzieję, że wybaczycie mi długość tych wpisów. 

 

Rok 1 – semestr 1

Systemy informacyjno decyzyjne w biznesie.

To był ciekawy przedmiot 😊 Osobno realizowaliśmy wykład i ćwiczenia. Na ćwiczeniach tworzyliśmy drzewa decyzyjne, obliczaliśmy prawdopodobieństwa i rozpisywaliśmy wnioskowania. Zajęcia teoretyczne, wszystko działo się na kartkach. Na koniec semestru z ćwiczeń mieliśmy kolokwium z zadaniami jak na ćwiczeniach. Na wykładzie egzamin z teorii. Na wykładzie pojawiały się pojęcia z baz danych i z systemów Business Intelligence.

Zarządzanie informacją w organizacji

W mojej ocenie najciekawsze zajęcia w semestrze. Pisaliśmy analizy danych w Pythonie. Na koniec trzeba było oddać swój projekt, w którym pobraliśmy dane, dokonaliśmy ich transformacji i analizy. Miał powstać raport z wykresami przedstawiającymi dane zagadnienie. Wszystko miało zostać przeprowadzone w Pythonie (biblioteka pandas). Ćwiczenia zaliczały również wykład.

Inżynieria procesów biznesów

To były jedne z tych zajęć, którymi nie należy się przejmować. Zaliczeniem był projekt w grupach 6 nawet osobowych. Trzeba było w notacji BPMN wykonać diagramy współpracy.

 

Programowanie aplikacji biznesowych

Czyli programowanie w sharepoincie 😊 Wykłady były prowadzone bardzo ciekawie,  dyskutowaliśmy o obecnym stanie świata IT. Warto było na nie chodzić, co się rzadko zdarzało podczas tych studiów. Nie pamiętam, żeby było osobne zaliczenie wykładu, wydaje mi się że projekt realizowany na ćwiczeniach zaliczał wykład. Projektem to jak pisałam było programowanie w sharepoincie, mimo że nic trudnego to akurat na tym przedmiocie dobrze opanowałam Microsoft Flow i potem przydało mi się to w pracy zawodowej do tworzenia przepływów.

Zarządzanie strategiczne

Przedmiot typowo teoretyczny. Wykłady opowiadały o koncepcjach zarządzania, które potem rozpisywaliśmy na zajęciach. Pojawiały się pojęcia takie jak modele zarządzania strategicznego, wizja, misja, szkoły myślenia strategicznego (planistyczna, ewolucyjna etc.). Później przekładało to się na uzupełnianie tabelek i zadań na ćwiczeniach. Z wykładu było kolokwium a z ćwiczeń oddanie cząstkowych zadań przerabianych na zajęciach.

Rachunkowość zarządcza

 

Prowadzący ten przedmiot był dość surowy i trzeba było się uczyć 😊 Wykłady do tego były obowiązkowe.  Do dzisiaj dużo pamiętam z tych zajęć, tez dlatego że musiałam poświęcić trochę czasu żeby zrozumieć rachunkowość. Słyszałam, że to co przerabialiśmy na ćwiczeniach pomaga osobom, które prowadzą własne firmy, więc wiedza była wykorzystywana w praktyce. Przerabialiśmy pojęcia w teorii a potem w zadaniach. Na przykład: amortyzacja różnymi sposobami, przyporządkowywanie rodzajów kosztów, rozliczenia kosztów, ocena rentowności, próg rentowności, marża bezpieczeństwa, dźwignia operacyjna. Z wykładu był na koniec egzamin a z ćwiczeń kolokwium.

Słuchajcie, to na razie będzie tyle. W przyszłym tygodniu pojawi się druga część, którą tutaj też podlinkuję. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w wyborze magisterki 🙂 

CZĘŚĆ II – pozostałe przedmioty i podsumowanie

Dagmara

3 thoughts on “Studia – Informatyka w Biznesie cz.1”

  1. Pingback: Studia - Informatyka w Biznesie cz.2 - bi developer pl

  2. Cześć, byłabyś w stanie opowiedzieć jak wygląda rekrutacja na ten kierunek w przypadku osób, które na pierwszym stopniu wybrały mniej ścisłe kierunki, takie jak na przykład Ekonomia?

  3. Cześć Łukasz,
    Studiowałam zaocznie, więc rekrutacja polegała na dostarczeniu dokumentów 🙂 wiem , że stacjonarnie jest test do zdania. Na grupie UE na FB często pytają o ten test, możesz poszukać odpowiedzi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top