Kto to jest BI Developer?

Cześć!

Dzisiejszy post, to ten z kategorii o co w ogóle chodzi na tym blogu? Zwięźle opiszę kim jest BI Developer, czym się zajmuje, jakie są przykładowe zadania na tym stanowisku. 

Post składać się będzie z dwóch części:

1. Kto to jest BI Developer.

2. Czym zajmuje się BI Developer.

1. Kto to jest BI Developer.

 

BI Developer to ktoś pomiędzy analitykiem danych a architektem danych. Osoba na tym stanowisku powinna znać dane dostarczane przez system na poziomie biznesowym. Wiedzieć jakie są kluczowe wskaźniki, rozumieć proces biznesowy. Podam tutaj taki przykład. Sklep internetowy chce dowiedzieć się jak historycznie zmieniała się cena pewnych produktów. BI Developer powiedzmy, że już otrzymuje dane o cenach. Powinien on zrozumieć jak działa sprzedaż w danym sklepie, jakie są rodzaje cen, kiedy sklep ogłasza wyprzedaże. Ważnym jest dobre zrozumienie całego procesu. To jest część powiązana ze stanowiskiem analityka danych. Następnie, BI Developer integruje takie dane np. o cenach z resztą informacji, jakie są przechowywane w hurtowni danych. Czyli wiąże ceny na przykład czasem, liczbą odwiedzin w sklepie. Tworzy model danych na podstawie zebranych informacji. Jest to część pokrewna do architekta danych. Finalnie powstanie z tego raport, który pozwoli właścicielom sklepów zanalizować ceny, lub inne dane, które potrzebują.

W pracy jako BI Developer znajdziemy się na styku biznesu i technologii. Będziemy odpowiedzialni za to, żeby pomóc użytkownikom naszych raportów zrozumieć dane. Jeżeli miałabym opisać jednym zdaniem kto to jest BI Developer, powiedziałabym: 

BI Developer to osoba przekuwające czyste dane w wartościowe informacje biznesowe.

 

2. Czym zajmuje się BI Developer.

 

W tej pracy będziemy odpowiedzialni za:

  • integracje danych z różnych systemów, na przykład systemy transakcyjne, systemy ERP.  
  • agregacje i normalizacje tych danych. Tworzenie wydajnych modeli.
  • tworzenie analityk i raportów dla użytkowników na podstawie zebranych informacji. 
Jeżeli ktoś chciałby poczytać trochę więcej o tej roli to znalazłam bardzo ciekawy artykuł w języku angielskim. 

Podsumowanie.

BI Developer to osoba przekuwające czyste dane w wartościowe informacje biznesowe. 

Pobieramy dane z różnych źródeł. Następnie integrujemy je ze sobą. Następnie tworzymy z nich modele i agregujemy je. Agregacja danych ułatwi nam ich użycie w następnej fazie. Finalnie tworzymy raport, który przedstawi użytkownikom wartościowe informacje i pomoże podjąć decyzje biznesowe. 

Do pracy potrzebne są duże umiejętności analityczne i techniczne. Przydaje się też kreatywność i cierpliwość. 🙂 Myślę, że to stanowisko łączy ze sobą tyle elementów, że nie ma nudy w pracy. Przynajmniej ja nigdy się nie nudziłam 🙂 

Dajcie znać co myślicie w komentarzach na dole. Jeżeli jest jakaś kwestia, którą uważacie, że warto poruszyć chętnie się do tego odniosę.

Dagmara

 

2 komentarze do wpisu “Kto to jest BI Developer?”

  1. Pingback: Co Junior BI Developer musi wiedzieć o SQL. - Business Intelligence Blog by Dagmara

  2. Pingback: Co to jest Business Intelligence - opinia ekspertów - bi developer pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top