Cześć,

Zaczynając pracę w moim zawodzie wiedziałam.. niewiele. Znałam podstawy języka SQL, architekturę baz danych. Stopniowo doskonaliłam swoje umiejętności, uczyłam się z kursów online i z książek. Po tych latach nauki i zbierania doświadczenia, wiem jak ważne jest natrafienie na dobre materiały do nauki.  W okresie, w którym zaczynałam pracę spędziłam godziny przeszukując internet w poszukiwaniu książek o Business Intelligence, SQL, wizualizacji danych itp.

Abyście Wy nie musieli tracić czasu, postanowiłam stworzyć listę polecanych przeze mnie książek o tematyce BI. Jest to subiektywna lista pozycji, które przewinęły się przez moje ręce i które mogę polecić Wam z czystym sumieniem. Z racji, że ja pracuje w technologiach Microsoftu, to część książek typowo technicznych, będzie dotyczyć narzędzi z tej firmy.

Post podzieliłam na 3 części.

  1. Książki o języku SQL. Wszystkie pozycje o SQL, przeznaczone dla osób początkujących.
  2. Książki o modelach danych. Pozycje głównie o modelach tabelarycznych, dla tych którzy chcą lub tworzą kostki analityczne.
  3. Książki o wizualizacji danych.Tutaj znajdziecie informacje o tym, jak używać Power BI, oraz ogólne zasady dotyczące tworzenia raportów.
 

Książki o języku SQL.

Podstawy języka T-SQL. Microsoft SQL Server 2016 i Azure SQL Database.

Książka, która bardzo dobrze opisuje co to jest język SQL, podstawowe zagadnienia baz danych. Znajdziecie tu też informacje o tym jak zainstalować silnik SQL Server i stworzyć swoją pierwszą bazę danych. Kompleksowo ukazuje zagadnienia potrzebne osobom początkującym. Uważam, że osoby znające już SQL też znajdą ciekawe treści dla siebie, ze względu na dobrze opisane zaawansowane funkcje takie jak np. pivot, czy wytłumaczenie stosowania transakcji.

Jak dla mnie absolutny must have! 

Pierwsze kroki z SQL. Praktyczne podejście dla początkujących

Tutaj pozycja dla osób, które nie pracują z T-SQL. Podobnie jak wyżej autorzy opisali co to jest język SQL wraz z praktycznymi przykładami. Co odróżnia tę książkę od innych jest to, że pisana jest z myślą o osobach, które chcą się przerzucić z Excela na SQL.

Książki o modelach danych.

Microsoft SQL Server 2016 Analysis Services: Modelowanie tabelaryczne (ebook)

Jeżeli chcecie pracować jako BI Developer, warto wiedzieć co to są modele danych i jak je tworzyć. Powyższa książka pokaże Wam to, wyjaśniając co to jest modelowanie w SQL Server Analysis Services. Ta książka zawiera tak kompleksowe informacje o modelach danych, że przyda się każdej osobie pracującej z narzędziem SSAS (SQL Server Analysis Services).  Znajdziecie tam informacje o optymalizacji modeli, zasadach działania i najlepszych praktykach. Gorąco polecam!

Kompletny przewodnik po DAX. Analiza biznesowa przy użyciu Microsoft Excel, SQL Server Analysis Services i Power BI.

DAX (Data Analysis Expressions) to język używany w programie Power BI, narzędziu SQL Server Analysis Services i sporadycznie w Excelu. Dobrze żeby Junior BI Developer znał ten język, a poznanie go nie jest to trudne. Mając za sobą znajomość excela, szybko przyswoimy sobie pisanie metryk w DAX. Powyższa książka przedstawi nam wszystko co powinniśmy wiedzieć o tym języku. Dobra dla zaczynających osób jak i dla tych, które DAX już znają, znajdą w niej one dużo zaawansowanych funkcji i praktycznych rozwiązań problemów.

Książki o wizualizacji danych.

Mastering Microsoft Power BI

Pierwsza książka w zestawieniu, dostępna tylko w języku angielskim. Jest to przewodnik po narzędziu Power BI. Skłaniałabym się ku stwierdzeniu, że dla osób początkujących i zaawansowanych, ponieważ autor opisuje jak działa Power BI od A do Z. 

Information Dashboard Design: Displaying Data for At-a-Glance Monitoring

Nie jest to książka bezpośrednio z dziedziny Business Intelligence. Jej autorem jest Stephen Few – znany analityk danych. Przy okazji serdecznie polecam bloga tego autora. Znajduje się tam dużo przydatnych informacji o budowaniu wizualizacji i zasadach statystyki i raportowania. Odnośnik tutaj. W tej pozycji opisane zostały ponadczasowe dobre praktyki dotyczące projektowania raportów. Znajdziecie tutaj wskazówki dotyczące nie tylko ułożenia danych, ale także graficznego aspektu Waszych pulpitów nawigacyjnych czy raportów.

To by było na tyle. Oczywiście taką listę można mocno rozszerzyć o inne publikacje, na które natrafimy. Ja starałam się żeby w każdej z tych trzech kategorii znalazły się książki wyczerpujące temat. 🙂 Dajcie znać, czy zgadzacie się ze mną, a może są jakieś ważne pozycje książkowe o których nie wspomniałam?

Dagmara