Jak wygląda praca Konsultanta Business Intelligence

Przejdź bezpośrednio do odpowiedzi.

  1. Początki przygody z Business Intelligence.
  2. Studia kierunkowe, a praca w BI.
  3. Pierwsza praca z danymi.
  4. Zmiany w szukaniu pracy w obszarze data.
  5. Technologie w pracy konsultanta BI.
  6. Porady dla początkujących.
  7. Zalety pracy w BI.
  8. Minusy pracy z danymi.
  9. Rozwój w BI.

Cześć,

W maju na moim Instagramie pojawił się wywiad — rozmowa z konsultantem BI – Magdaleną Letachowicz. Poruszyłyśmy w niej wiele palących tematów. Rozmawiamy o zaletach pracy z danymi, a także wadach Business Intelligence i pracy z klientami. Magda przedstawiła też swoje obserwacje odnośnie zmian na rynku pracy dla aspirujących Junior BI Developer. Dla tych, którzy nie mogą obejrzeć naszej rozmowy w serwisie Instagram, przychodzę z pomocą. Poniżej znajdziesz transkrypt najważniejszych pytań, które padały podczas wywiadu,

Zapraszam do czytania!

Kim jest nasz gość?

Magda pracuje jako Konsultant Busines Intelligence dla jednej z topowych polskich firm technologicznych. W swojej pracy stykała się jednakowo z klientami zewnętrznymi, pracowała również dla zespołów wewnątrz firm. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu w pracy z danymi potrafi ocenić, jak zmienia się nasza branża i w jakim kierunku zmierza. Magdę możecie kojarzyć również z konsultacji technicznych, które prowadzi z ramienia tej platformy. Posiadasz trudne dla Ciebie zagadnienie związane z Powr BI/DAX? Pomożemy Ci je rozwiązać — napisz tutaj.

Wywiad

  •  Jak wyglądał początek Twojej przygody z BI? Czy praca z danymi to była pierwsza praca po studiach? Jak to się zaczęło. 

Moja przygoda z BI nie miała początku w studiach kierunkowych. Z wykształcenia jestem urbanistką. Kończąc studia pierwszego stopnia, na kierunku gospodarka przestrzenna, zdecydowałam, że chcę nabyć dodatkowe umiejętności, które zwiększą moje szanse na rynku pracy. Z tego też powodu zacząłam studia drugiego stopnia na dwóch kierunkach – gospodarka przestrzenna oraz geoinformatyka. Z geoinformatyki zrezygnowałam, ponieważ program studiów był z dużo większym naciskiem na geodezję niż na informatykę. Do pracy z danymi przybliżyła mnie również moja praca magisterska. Jej tematem była analiza geomarketingowa sklepów spożywczych we Wrocławiu. Korzystałam z programu ArcGIS. W Power BI jest dostępna wtyczka ArcGIS, która pozwala wizualizować dane przestrzenne. Dzięki temu, że światem danych zaczęłam interesować się pod koniec studiów to moja pierwsza praca po studiach była w obszarze BI – pracowałam jako młodzy analityk BI.

  •  Jak oceniasz kwestię studiów, w pracy w BI, czy są wymagane studia techniczne? Wiem, że masz świetną historię, bo sama nie do końca kończyłaś kierunek związany z IT.

Uważam, że studia kierunkowe nie są wymagane, ale na pewno się przydają. Jeżeli kończymy studia z innej branży to musimy liczyć się z tym, że sporo rzeczy trzeba nadrobić samemu. Tak też było w moim przypadku – uczyłam się głównie z pomocy dostępnych w internecie czy też książek technicznych. Pierwszy kontakt z językiem SQL miałam podczas warsztatów prowadzonych przez Carrot Girls we Wrocławiu. Po tych warsztatach bardzo spodobał mi się ten język i zaczęłam się go sama uczyć wykorzystując głównie pomoce dostępne w internecie m.in. stronę w3schools czy udemy. Coś, co na pewno sprawiło, że było mi łatwiej zrozumieć bazy danych był wcześniej wspominany program ArcGIS, który służy do wizualizacji i modelowania danych przestrzennych.

  •  Jak wyglądała Twoja pierwsza praca w BI, czy pamiętasz swoje obowiązki? 

Tak jak wcześniej wspomniałam moją pierwszą pracę rozpoczynałam na stanowisku młodszy analityk BI. W pracy tej wykorzystywałam język SQL oraz wizualizowałam dane w programie Tableau. Przychodząc do pracy znałam język SQL na podstawowym poziomie oraz Excela. Tableau uczyłam się na bieżąco podczas wykonywania zadań w pracy. Poza dewelopowaniem, do moich obowiązków należało kontaktowanie się z klientami wewnątrz firmy – prawnikami. Ustalałam z nimi szczegóły wymagań raportowych. Było to bardzo rozwijające doświadczenie, ponieważ wymagało ode mnie komunikowania się w taki sposób, by pojęcia techniczne były zrozumiałe dla osób w ogóle niezwiązanych z tym obszarem.

  •  Czy zauważasz zmianę wymagań dla juniorów w BI? Ciężej teraz znaleźć pracę, początkującym?

Tak, zauważam – myślę, że obecnie rynek pracy wymaga co raz to większej wiedzy z obszaru BI, ponieważ świadomość wartości danych stale wzrasta. Firmy, które zaczęły rozwijać swoje działy, te parę lat temu, nabudowały doświadczenie w analizie i przetwarzaniu danych, stąd podejrzewam obecnie częściej poszukują osób z adekwatnie większym doświadczeniem. Zaczynając pracę parę lat temu mam wrażenie, że ofert z obszaru BI było znacznie mniej, ale stosunkowo więcej na poziomie „juniora”. Zauważyłam za to, że ostatnimi czasy stało się popularne przechodzenie wewnątrz firmy do obszaru BI.

  •  Obecnie jakich technologii używasz w pracy? Pracujesz głównie z SQL i Power BI? Co jeszcze jest wymagane. 

Język SQL to podstawa, która mam wrażenie na długo się nie zmieni w obszarze BI. W obecnej pracy pracuję głównie z Power BI, zarówno wersji desktopowej jak i Service. Jeżeli mówimy o Power BI to trzeba wspomnieć również język DAX oraz Power Query. Oprócz tego korzystam również z rozwiązań chmurowych, Azure. Jako, że pracuję w software house to zakres narzędzi w danej chwili używam zależy od projektu. Zdarzały się projekty, w których budowałam model w Azure Analysis Services oraz takie, gdzie modele budowany był wewnątrz Power BI. Jako, że pracuję jako konsultant BI to bardzo ważną częścią moich obowiązków jest kontakt z biznesem (klienci zewnętrzni) i ustalanie warunków raportów. Przy tym estymuję czas pracy lub też określam czy dane wymagania są możliwe do realizacji w Power BI.

  •  Co poradziłabyś osobom, które dopiero chcą znaleźć pracę z danymi, nie mają umiejętności technicznych, od czego zacząć?

Moim zdaniem najistotniejsze jest rozumienie koncepcji technicznych (star) itp. aniżeli stricte danego oprogramowania czy języka. Technologia w tej branży bardzo szybko się zmienia, pojawiają się aktualizacje itp. Co więcej, uważam, że bardzo ważne jest zastanowienie się nad tym, czy aby na pewno interesuje nas dewelopowanie, analizowanie danych, kontakt z ludźmi itp. Oczywiście od czegoś trzeba zacząć – myślę, że dużym ułatwieniem jest śledzenie twojego bloga, Dagmara! Jak ja zaczynałam pracę to trzeba było wszystko samemu googolować, teraz bardzo dużo cennych informacji przedstawiasz na swoim blogu i koncie IG. Jeżeli chodzi o praktykę to moim zdaniem  dobrym ćwiczeniem jest dewelopowanie danego problemu, który jest przedstawiany na kanałach Youtube, aniżeli wyłącznie oglądanie go.

Oprócz tego mam wrażenie, że czasem jest pomijany fakt, że w tej branży bardzo ważna jest znajomość języka angielskiego. W tym języku jest dostępnych bardzo dużo pomocy naukowych, czy też forów, gdzie są przedstawiane różne problemy techniczne (np. Power BI community). Poza tym BI jest bardziej popularny w dużych korporacjach, gdzie w projektach często mamy do czynienia z klientami z różnych państw. Mam na myśli zarówno klientów wewnętrznych jak i zewnętrznych.

  • A co szczególnie podoba Ci się w Twojej aktualnej pracy? Jakie są zalety pracy w BI.

Ogromnym plusem pracy w BI jest to, że nie ma nudy. Pracując w software house często jak zmieniam projekt, czuję się jakbym zmieniała firmę. Pojawiają się nowe wymagania biznesowe, nowe dane, nowi klienci, a czasem również nowe osoby, z którymi się współpracuje. Poza tym coś, co jednocześnie może być zaletą, ale czasem też wadą jest to, że trzeba wciąż aktualizować swoją wiedzę techniczną. Dzięki temu można stale się rozwijać i często ułatwiać sobie pracę, ponieważ często wchodzą jakieś „usprawnienia”.

  •  To porozmawiajmy teraz o tym, co nas denerwuje, za co nie lubisz pracy w BI?

Minusem w branży BI są braki w danych… Proces dewelopowania często opóźnia się z racji tego, że brakuje odpowiedniego mappingu danych lub też nie ma osób odpowiedzialnych za poszczególne dane i ciężko jest ustalić konkretne wymagania. Poza tym mogą zdarzyć się projekty, na które poświęcimy sporo czasu, a trafią one do kosza.. Oprócz tego nie możemy zapomnieć, że raporty są dewelopowane głównie po to, by podejmować istotne decyzje biznesowe – a to czasem wpływa na czas naszej pracy, który często musimy wykorzystywać jak najefektywniej, by zdążyć, przedstawić raport na czas.

  •  Co dalej? W jakim obszarze warto teraz się rozwijać, żeby wyróżnić się na rynku pracy? Azure, certyfikaty, coś innego? 

Tak jak wspomniałam wcześniej dużo ważniejsze jest rozumienie koncepcji dewelopowania w obszarze BI aniżeli znajomość danego oprogramowania. Niemniej jednak Power BI jest obecnie najpopularniejszym narzędziem do wizualizacji danych i uważam, że jego znajomość może pomóc w znalezieniu pierwszej pracy w BI. Ponadto uważam, że warto poczytać o rozwiązaniach chmurowych tj. Azure, które stają się co raz to bardziej popularne. Certyfikaty itp. jak najbardziej są ważne, ale nie na samym początku – uważam, że one przychodzą z czasem, wtedy kiedy chcemy potwierdzić nasze umiejętności, a nie nabyć je tylko w teorii. Z mojej strony polecam raz jeszcze śledzić tzw. osoby z branży, czytać blogi tj. Twój Dagmara czy też ćwiczyć umiejętności samemu na testowych danych.

Gdzie znaleźć Magdę

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top