Jak przygotować się do egzaminu PL-300

Cześć,

W dzisiejszym wpisie omówię popularny wśród analityków, egzamin PL-300. Po jego ukończeniu otrzymujemy tytuł Microsoft Power BI Data Analyst.

PL-300 to podstawowy egzamin Microsoft, dla wszystkich użytkowników Power BI. Analityków, BI developerów, etc.

Zastąpił on starszy DA-100, który skupiał się w mniejszych stopniu na Power BI.

We wpisie odpowiem na pytania:

Czy warto go zdawać?

Co daje nam certyfikat po egzaminie?

Oraz jak przygotować się do testu.

Bardzo często osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Power BI, pytają mnie o to, jakie certyfikaty robić, aby lepiej wypaść na rozmowach rekrutacyjnych. Wśród części z nich panuje przekonanie, że jeden certyfikat zagwarantuje im pracę i lepszy start w branży BI/analityce.

Pamiętajcie, że nie ma takiego certyfikatu, który zagwarantuje Wam pracę. Jeżeli dana firma oferuje Wam bootcamp zakończony magicznym dyplomem, pozwalającym na pracę, to jest jedna wielka ściema. Nie będę już teraz wnikać w temat bootcampów, bo jest to wg mnie bardzo mylne przedsięwzięcie.

Przechodząc do meritum, skoro nie ma certyfikatów gwarantujących pracę, to nawet taki oficjalny egzamin Microsoft PL-300, nie jest w stanie Wam jej zagwarantować.

No dobrze, to po co właściwie zdawać ten egzamin? Dlaczego warto zrobić certyfikat Power BI i co się z tym wiążę? Dowiecie się w tym wpisie.

Enjoy!

Słów kilka o samym egzaminie PL-300.

Osoby, które zdadzą ten egzamin, potwierdzą swoje umiejętności z Power BI i będą mogły posługiwać się tytułem Analityka Danych Microsoft Power BI.

Po egzaminie otrzymuje się certyfikat, tzw. badge na którym macie informację, że jesteście Microsoft Certified: Power BI Data Analyst Associate. I taką odznakę możecie pokazać w CV, czy podpiąć do profilu na LinkedIn.

Plusem posiadania takiego certyfikatu jest to, że wydaje go Microsoft, Oficjalnie potwierdzamy swoje umiejętności z usługi Power BI u jego dostawcy. Ma to kolosalnie większe znaczenie od certyfikatu wydawanego przez firmę XYZ, czy jednoosobową działalność gospodarczą, która tak się składa, że prowadzi kursy z danego tematu.

Egzamin PL-300 i ścieżka certyfikacyjna jest rozpoznawany w branży i duża część BI Developerów po rozpoczęciu pracy rusza na podbój i zdobycie kolejnych odznak z Microsoft.

A jakie umiejętności ma potwierdzić ten egzamin?

  • Identyfikację potrzeb biznesowych i raportowych klienta,
  • Czyszczenie danych i ich przekształcanie,
  • Łączenie danych z różnych źródeł,
  • Projektowanie i budowanie modeli danych.
  • Wizualizację danych, odpowiedź na problemy biznesowe klienta,
  • Wdrożenie i konfiguracja rozwiązań u klienta,
  • Podsumowując: Trzeba znać się na Power Query, DAX, Power BI Service, Power BI Desktop, Power BI Mobile, Uprawnieniach, Odświeżaniu danych, Dashboardach, Azure AD, Aplikacjach w PBI Service.

W związku z tym, że test wymaga od nas wiedzy, jak pracuje się z klientami w środowisku Power BI. Jest on przeznaczony dla osób, które już posiadają komercyjne doświadczenie w pracy w analizie danych. Początkujący i osoby dopiero uczące się będą miały duży problem ze zdaniem tego certyfikatu.

I tak oto przechodzimy do kolejnej części wpisu, w której opowiem o tym kiedy warto zdać egzamin PL-300.

Kiedy warto zdać egzamin PL-300

Warto zdobyć certyfikat Microsoft, kiedy pracujemy już z usługą Power BI i chcemy potwierdzić swoje kompetencje. Może nam to pomóc w awansie, czy negocjacji stawki za projekt z klientem.

Specyfika tego egzaminu powoduje to, że osobom niepracującym z Power BI komercyjnie, będzie ciężko odnaleźć się w pytaniach (Use Case). Większość pytań na egzaminie odzwierciedla prawdziwą pracę z klientem.

Przykładowy case wygląda następująco. Podane będzie środowisko pracy, rodzaj klienta, dla którego pracujecie, wymagania biznesowe, źródła danych, ograniczenia ze strony klienta. Na tej podstawie trzeba będzie przedstawić rozwiązania problemów, z użyciem sługi Power BI.

Osoby dopiero uczące się po prostu będą kuły na pamięć pewne pojęcia.

Podsumowując, w mojej opinii certyfikat Microsoft Power BI Data Analyst jest dla osób:

  • pracujących z Power BI,
  • znających DAX i Power Query,
  • chcących potwierdzić swoje kompetencje w tej dziedzinie,
  • chcących zdobyć większą renomę w branży,
  • chcących zmienić pracę i zaprezentować się lepiej podczas rozmowy rekrutacyjnej,
  • szukających podstawy do negocjacji stawki u pracodawcy/klienta.

Jak wygląda egzamin.

Egzamin można przeprowadzić online za pomocą oprogramowania Pearson VUE, instalując odpowiednią aplikację na swoim komputerze. Można wziąć udział w egzaminie również stacjonarnie, wybierając najbliższą sobie jednostkę egzaminacyjną, podczas umawiania się na egzamin.

Jak przystąpić do egzaminu? Należy na tej stronie przejść do końca i kliknąć „Schedule/Zaplanuj” (jak na obrazku). Zostaniecie przeniesieni na witrynę Microsoft Learn, gdzie będziecie mogli wybrać termin egzaminu.

Zaplanuj egzamin PL-300.

Istotną kwestią jest posiadanie konta na platformie Microsoft. Jeśli do tej pory nie było Ci potrzebne, to przed zapisem na egzamin zostaniesz poproszony o stworzenie profilu na tej witrynie. Użyj maila „reprezentacyjnego”, ponieważ na niego będzie później wysyłany certyfikat potwierdzający zdanie egzaminu. U mnie wygląda to następująco.

Microsoft Learning.

W przypadku kiedy macie na koncie służbowym zniżkę na egzamin lub bon do wykorzystania, możecie połączyć swoje konto z mailem służbowym.

Obecnie (wrzesień 2022) egzamin PL-300 kosztuje 110 $.

A jak przebiega sam proces egzaminowania?

Mogę Wam powiedzieć jedynie o opcji online. Pół godziny przed wyznaczoną godziną egzaminu można zrobić tzw. check in. Zainstalować na swoim komputerze aplikację do egzaminu i przygotować środowisko dookoła (biurko, telefon, etc.). Wyznaczony egzaminator za pomocą kamerki w Waszym telefonie lub komputerze sprawdzi warunki egzaminacyjne. Zostaniecie poproszeni o pokazanie całego pokoju, w którym przebywacie. Jeżeli w zasięgu wzroku znajdują się monitory, to każe pokazać Wam, że są odpięte od nich wszelkie kable. Nie możecie mieć w zasięgu ręki słuchawek, notatników, innych urządzeń elektronicznych. Jest to bardzo ważne, ponieważ przez cały czas trwania egzaminu jesteście na kamerce i obserwuje Was egzaminator. Mnie zwracano uwagę, żebym patrzyła tylko w ekran komputera. Wzrok wędrował mi w stronę okna, chciałam dać oczom odpocząć, nie jest to dozwolone. Warto więc przygotować swoje miejsce pracy i zadbać o brak monitorów, słuchawek, tak żeby nie dokładać sobie dodatkowego stresu już podczas sprawdzenia warunków. Możecie zawsze skorzystać z tzw. exam sandbox, czyli symulacji egzaminu.

Sam egzamin trwa 1.5 h i jest to wystarczająca ilość czasu na odpowiedź na pytania. Pamiętajcie, że do części pytań nie będziecie mogli wrócić, ale jest to wyraźnie zaznaczone podczas trwania egzaminu. Można spodziewać się następujących zagadnień.

  • Prepare the data (15–20%)
  • Model the data (30–35%)
  • Visualize and analyze the data (25–30%)
  • Deploy and maintain assets (20–25%)

Dokładny spis haseł i pojęć zawierających się pod tymi punktami znajdziecie w tym dokumencie. Mnie na przykład trafiło się sporo pytań o zaawansowane formuły DAX. Dużo zagnieżdżeń i specyficznych miar. Spora część pytań dotyczyła też uprawnień, ich nadawania, ról i security. Zdziwiło mnie natomiast jak duży nacisk, przynajmniej w mojej wersji egzaminu, został położony na dashboardy i to w wersji mobilnej.

Sam egzamin zawiera większość pytań w postaci USE CASE. Wcielasz się w rolę analityka, który tworzy rozwiązania oparte na Power BI dla firm z różnych branż. Rozwiązujesz problemy napotkane po drodze. Ciężko będzie osobie, z czysto teoretycznym doświadczeniem, wejść w buty analityka.

Jak najlepiej przygotować się do PL-300? O tym już poniżej.

Jak przygotować się do egzaminu pl-300.

Na początku warto przejść ścieżkę Microsoft Learn przygotowującą do zdania PL-300. Znajdziecie tam sporo teorii odnośnie modelowania danych, przygotowania modeli do analizy, wizualizacji i prezentacji raportów. Ważne jest, że po każdej lekcji można przećwiczyć pojęcia praktycznie na laboratoriach.

Te osoby, które pracują z Power BI, mogą uznać przejście tej ścieżki za wystarczające przygotowanie do egzaminu. Jest to jedyne darmowe źródło wiedzy polecane przeze mnie.

Jeżeli chcielibyście wydać pieniądze na przygotowanie do egzaminu to polecam wykupić oficjalny test przygotowujący Pearsona. Znajdziecie tam pytania, które są mocno zbliżone do tych na egzaminie.

Dla celów testowych (i tego artykułu) wzięłam udział w kursie Microsoft przygotowującym do PL-300. W moim przypadku była to strata czasu, natomiast osoby, które mają małe doświadczenie w pracy z PBI, mogą skorzystać z takiego typu przygotowania.

Na koniec zostawiam Was z paroma podpowiedziami dotyczącymi egzaminu:

  • Czytaj uważnie i ze zrozumieniem,
  • sprawdzaj, czy pytanie nie jest w liczbie mnogiej,
  • sprawdź z ilu podpunktów może się składać odpowiedź,
  • skup się i dobrze przeanalizuj całą treść pytania,
  • często w części Use Case, w Business Requirements znajdziesz podpowiedzi do poprawnych odpowiedzi na późniejsze pytania,
  • pamiętaj, że są części egzaminu, do których nie będziesz mógł/mogła wrócić,
  • korzystaj z możliwości zaznaczenia trudnych pytań, będzie Ci łatwiej je odnaleźć przy sprawdzaniu odpowiedzi.

Przydatne linki:

Życzę Wam powodzenia!

Dagmara

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top