Jak przygotować się do egzaminu AZ-900.

Cześć,

W swojej karierze często pomagam osobom początkującym z Power BI/analityką, często są to osoby, które chcą zmienić branżę.

W ostatnim czasie zauważyłam pewien trend (błędny w mojej opinii). Jest to robienie certyfikatów Microsoft, bez uprzedniej pracy z danym narzędziem.

Przyjmijmy, że chcemy zrobić certyfikat PL-300, czyli stare DA-100. Certyfikat ma na celu potwierdzenie naszych umiejętności jako analityka pracującego z Power BI. W mojej opinii warto go zrobić, kiedy już pracujemy z tym narzędziem. Mamy pewne doświadczenia i przemyślenia odnośnie używania Power BI. Nie są nam obce modele danych i modyfikowanie ich za pomocą DAX czy Power Query.

Wtedy potwierdzamy już to, co wypracowaliśmy sobie podczas pracy z tym narzędziem. Błędem jest według mnie zaczynanie nauki narzędzia (w tym przypadku platformy Azure) od certyfikatu Microsoft.

Dlaczego więc tak dużo osób pędzi po certyfikaty, nawet kiedy nie ma doświadczenia praktycznego w danym narzędziu? Jest to dla mnie ciekawy fenomen. Czy na rekrutacjach wymagają takiego potwierdzenia?

Czy nie będzie tak, że osoby początkujące napędzą machinę certyfikatów i już niedługo certyfikacja będzie standardem dla każdego, kto chce zostać juniorem?

Z potwierdzenia wiedzy i faktycznego użytkowania narzędzi Microsoft egzaminy zamienią się w wyklepywanie teorii, której nie dopasujemy do praktyki.

Ale dobrze, koniec tego przydługiego wstępu-zaczynam pisać już szczegółowo do egzaminu AZ-900. Tak jak w tytule.

Co to jest AZ-900.

Jest to podstawowy certyfikat potwierdzający znajomość rozwiązania chmurowego AZURE.

Aby zdać ten egzamin, musisz posiadać podstawową wiedzę na temat usług w chmurze (z Microsoft Azure). Egzamin ten i certyfikat przeznaczony jest dla osób początkujących, takich, którzy dopiero rozpoczynają pracę z rozwiązaniami i usługami w chmurze.

Jeżeli jesteś nowy w Azure – to ten certyfikat będzie dla Ciebie.

Podczas przygotować do egzaminu nauczysz się o różnych koncepcjach chmury, o tym co zawiera platforma Microsoft Azure, jak dba o bezpieczeństwo informacji, czy prywatności danych.

Po zdaniu egzaminu pochwalisz się oznaczeniem Twojej osoby, jako Microsoft Certified: Azure Fundamentals. Widziałaś/eś na LinkedIn ludzi z takimi badgami, to oznacza, że mają oni zrobiony, któryś z certyfikatów Microsoft.

Zdając egzamin AZ-900 zdobywasz certyfikat Azure Fundamentals.

https://docs.microsoft.com/en-us/learn/certifications/azure-fundamentals/

Sprawdź stronę główną egzaminu AZ-900.

https://docs.microsoft.com/en-us/learn/

Kiedy warto zrobić certyfikat azure fundamentals ?

W przypadku kiedy pracujesz w Azure, lub chcesz wprowadzić rozwiązania chmurowe do swojej firmy.

Nie warto robić tego certyfikatu jako sztuka dla sztuki, czy dlatego, że ktoś Ci powiedział, że warto go mieć. Zacznij od praktyki, korzystania z tego co oferuje Azure. Wtedy pojęcia, których nauczysz się podczas przygotowania do certyfikatu, będą miały sens. Odniesiesz je do praktyki. Którą już posiadasz 🙂 Ważne jest, żeby tę suchą teorię (której w jakimś stopniu trzeba będzie się nauczyć) przełożyć na praktyczne używanie platformy.

Azure – 900 jest certyfikatem na poziomie fundamentals. Jest to poziom startowy, przygotowujący pod dalszą ścieżkę certyfikacyjną. W momencie, kiedy zrozumiesz, już jak działają te rozwiązania chmurowe, możesz iść dalej i sprawdzić specjalistyczną ścieżkę certyfikacyjną w Azure. Na przykład analiza danych i zarządzanie bazami danych w rozwiązaniu chmurowym Azure.

Na tej stronie możesz sprawdzić jakie ścieżki certyfikacyjne oferuje Microsoft z rozwiązań chmurowych. TUTAJ

Po AZ-900 proponuję Ci sprawdzić egzamin DP-900, czyli Microsoft Azure Data Fundamentals. Tej certyfikat przeznaczony jest dla osób pracujących z danymi, bazami danych na platformie Azure. Może być przygotowaniem do certyfikatów pod role specjalistyczne, takie jak Azure Database Administrator, czy Azure Data Engineer.

Wymagania do AZ-900.

Microsoft przedstawia 6 pojęć/części, które należy opanować, aby zdać ten egzamin. Każda z części ma inną wagę względem całości materiału.

Ważne: Egzamin odbywa się w języku angielskim, więc moja rada jest taka, żeby przygotować się z materiałów w języku angielskim. Unikniesz wtedy „tłumaczenia w głowie” pojęć 🙂

Pobierz ten dokument, który przygotował organizator, sprawdzisz w nim, jakie elementy należy opanować, aby zdać egzamin.

Zacznij od ścieżki nauki, którą organizuje Microsoft. Link podam za chwilę.

Uwaga: Im większy procent, tym więcej pytań z tego obszaru na egzaminie.

Obszar naukiWaga
Cloud Concepts20-25%
Core Azure services15-20%
Core solutions and management tools on Azure 10-15%
General security and network security features 10-15%
Identity, governance, privacy, and compliance features20-25%
Azure cost management and Service Level Agreements10-15%
obszar nauki z wagami procentowymi

Jak przygotować się do egzaminu az-900.

Microsoft udostępnia przykładowe pytania, które możesz znaleźć pod tym linkiem.

Polecam zacząć Ci naukę od ścieżki nauki Microsoft Learn. Każdy z wyżej pokazanych obszarów nauki posiada swoją własną ścieżkę Microsoft Learn.

Zobacz screena. Tutaj link.

Kiedy zapiszesz się już na egzamin, będziesz mogła/mógł przystąpić do rundy próbnej. Oprócz pytań, na początku tego rozdziału, będzie okazja sprawdzenia jak wygląda egzamin w praktyce.

Na stronach takich jak Udemy znajdziesz też kursy przygotowujące. Nie podam linków i nic nie mogę konkretnego polecić, ponieważ nie korzystałam z tych materiałów.

Jak ja się przygotowywałam do AZ-900?

Najpierw wzięłam udział w szkoleniu organizowanym przez Microsoft. Moja firma jest partnerem, więc mam ogromny wybór szkoleń za darmo. Dowiedziałam się na nich praktycznie tego samego, co jest na Microsoft Learn. Plus mieliśmy przygotowane laboratoria, przeklikiwanie się przez platformę Azure.

Następnie przeszłam całą ścieżkę Microsoft Learn, zrobiłam test próbny i przeanalizowałam pytania, które są dostępne tutaj pod linkiem. Te, które udostępnia Microsoft na swojej stronie.

Osoby, które mają do czynienia z Azure, przechodzą przez platformę nie powinni potrzebować więcej pomocy w zdaniu egzaminu i otrzymaniu certyfikatu.

Wspomnę tylko, że istnieją w Internecie dumpy pytań, ale zapewniam Cię, że masz już dostęp do pytań przykładowych z Microsoft. Nie popieram używania dumpów, bo przecież certyfikat ma potwierdzić Twoją wiedzę i umiejętności praktyczne używane w pracy z tym narzędziem. Nie róbmy ze zdawania certyfikatów kucia pytań na pamięć.

Daj znać, czy jesteś już po, cz przed AZ-900 ?

Dagmara

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top