Czy Excel i SQL wystarczą Ci do pracy w analizie danych?

Czy Excel i SQL wystarczą Ci do pracy jako Analityk Danych albo Business Intelligence Developer?

Na to pytanie odpowiem dzisiaj, w tym wpisie.

Piszę ten artykuł nie tylko z perspektywy pracy w BI. Po studiach przechodziłam przez różne stanowiska analityczne w bankach, małych firmach. Chwilę pracowałam nawet jako analityk biznesowy  😅 .

W swojej karierze miałam do czynienia i ze starszymi systemami zarządzania danych, ale także miałam okazję pracować przy projektach, w których użyto nowinek technicznych z branży. Poznałam kulturę i sposób pracy zarówno w korporacji, jak i w start upie.

Biorąc pod uwagę ten kontekst, czy warto stawiać na Excel i SQL, czy pomogą one na rynku pracy w obszarze danych?

W pierwszej kolejności weźmy pod lupę Microsoft Excel. Z tym narzędziem będziesz pracować tak czy inaczej. Jednak na większości pozycji, w obszarze data, wystarczy Ci podstawowa znajomość tego narzędzia. Tak, aby móc dane przejrzeć, może przygotować dokumentację i metadane. Szukając ogłoszeń na stanowiska Analityk Danych, znajdziesz i takie, które wymagać będą zaawansowanej wiedzy z Excela, znajomość VBA. Przykład poniżej:

Co mówi Ci taka oferta pracy? Punkt 1 i 2 to ogólne umiejętności, niewnoszące za wiele do ogłoszenia. Ważne natomiast jest to, co zobaczysz dalej. W punkcie 3 jako pierwszą umiejętność techniczną wymieniają EXCEL z VBA. Dopiero później widzimy informację o SQL. Jak to zinterpretować? Prawdopodobnie na tym stanowisku całą część wizualną i analityczną przeprowadzać będzie się w Excelu. Czy to dobrze ? Niekoniecznie…. Excel jest dobrym programem do analizy danych, jeżeli pracujemy w malutkim przedsiębiorstwie i nie planujemy go poszerzać.  😄 

Spotykałam się z wieloma przypadkami, gdzie firma zaczynała robić raporty w Excelu i potem rozrosła się tak, że program nie radził sobie z taką ilością danych. Dodatkowo Excel pozwala na manualne poprawianie danych, czyli manipulowanie wynikami. Nie muszę chyba tłumaczyć, że jest to bardzo zła praktyka. I niestety z takimi przypadkami również się spotkałam.

Jeżeli myślisz poważnie o pracy w analizie danych, traktuj Excela jako dodatek, nie jako główne narzędzie pracy.

Microsoft Excel nie poradzi sobie z wizualizacją dużych wolumenów danych, nie wykonasz w nim tak zaawansowanego procesu ETL, jaki może być Ci potrzebny. Podsumowując, jest to dobre narzędzie do prostych czynności. Jednak poważna analiza danych, potrzebuje bardziej zaawansowanych narzędzi.

Jak ma się do tego SQL?

Zacznę od tego, że w IT, na ogromnej ilości stanowisk wymagana jest podstawowa wiedza z pisania zapytań w SQL. Przytoczę tutaj fragmenty raportu z NoFluffJobs, odnośnie kompetencji w IT. Cały raport możesz znaleźć tutaj.

Fragment raportu NoFluffJobs odnośnie Kompetencji w IT.

Przeanalizujmy wykres mówiący o tym, jaka technologia jest potrzebna do rozpoczęcia pracy w IT. Specjaliści IT bezapelacyjnie wskazują na SQL. Kandydaci IT, czyli osoby poszukujące pracy mają też intuicję, że SQL jest ważny. Jednak najczęściej głosują na modnego teraz Pythona, czy Java (dużo ofert). Widać rozbieżność odpowiedzi pomiędzy osobami, które pracują i są specjalistami w IT, a kandydatami na stanowiska juniorskie.

Co mogę Wam w tej sytuacji polecić? Przeanalizujcie raport i odpowiedzi specjalistów. Nigdy nie stracisz na nauce SQL, ponieważ jest on wszechobecny na stanowiskach w IT.

A jak ma się sytuacja w węższej działce, czyli w Business Intelligence?

Obiektywnie mówiąc, SQL jest potrzebny w pracy z danymi. Analityk danych, czy BI Developer nie poradzą sobie bez znajomości SQL.

Oczywiście, znowu, są stanowiska, gdzie wszystko robi się w Excelu, ale czy chcesz pracować w takiej firmie? Język SQL przyda Ci się nie tylko w pracy z danymi, ale także na innych stanowiskach w IT. Na dobre opanowanie SQL potrzeba więcej czasu niż na Excel, ale lepiej poświęcić swoje zasoby na coś, z czego będziesz korzysać, niż nauczyć się czegoś, co nie przydaje się w pracy.

Przytoczę tutaj ponownie raport „Kompetencje w IT”, portalu NoFluffJobs.

„Kompetencje w IT”, raport.

Zauważ, że pod szyldem SQL znajdziesz stanowiska w obszarze data (BI Developer, SQL Developer, Data Analyst, Big Data Developer). To kolejny powód, aby uczyć się tej technologii.

Czy Excel i SQL to wszystko, co potrzeba do pracy w analizie danych? Nie. Jest to dobry początek. Sam Excel i SQL, czy tylko ta druga technologia, nie sprawi, że będziesz konkurencyjny na rynku pracy. Do znalezienia pierwszej pracy w IT potrzeba ciut więcej. Na przykład opanowanie programu do wizualizacji, czy tworzenia modeli analitycznych.

Dagmara

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top