Na rynku przybywa coraz więcej kursów z DAX czy z Power BI. Coraz ciężej jest odróżnić dobry materiał i jakościowy kurs, od zwykłego skoku na kasę. Jeżeli chcesz się nauczyć DAX, sprawdź najpierw jakie kursy, szkolenia możesz znaleźć za darmo w Internecie. Wiem, że jako osoba początkująca ciężko będzie ci znaleźć darmowe materiały – dlatego śpieszę z pomocą.

Poniżej znajdziesz zebrane przeze mnie darmowe źródła do nauki DAX. 🙂

Zapraszam!

Microsoft Learn

Firma Microsoft na swoich stronach udostępnia sporo materiałów do nauki ich narzędzi, w tym właśnie języka DAX. W dokumentacji znajdziesz na przykład:

Oba te szkolenia wideo prowadzone są przez Alberto Ferrari, bardzo znaną osobę w świecie BI. Jeszcze nie wiesz kto to jest? Sięgnij do mojego wpisu o polecanych blogach z Business Intelligence.

Dla osób, które chcą się nauczyć języka DAX, aby używać go w Power BI, polecam tę ścieżkę edukacyjną:

Kurs ten jest prowadzony przez specjalistów Microsoft i zawiera ponad 2 h materiałów. Po przejściu tej ścieżki będziesz wiedział/a co to jest DAX, jak napisać proste metryki, gdzie używa się tego języka formuł w Power BI. Polecam zacząć od tego kursu, jeżeli jesteś użytkownikiem Power BI (lub jesteś przyszłym użytkownikiem Power BI).

Jeżeli potrzebujesz dowiedzieć się/sprawdzić jakiś konkretny temat w kontekście DAX – sięgnij do dokumentacji 🙂

Darmowe kursy na Udemy

Portal Udemy na pewno kojarzysz! To strona ze zbiorem kursów online, na przeróżne termaty. Znajdziesz tutaj zarówno kursy z umiejętności miękkich, jak i materiały do nauki pojęć bardziej technicznych.

Czy przeglądałeś listę darmowych kursów, które oferuje Udemy? Ja szukałam i z samego jezyka DAX znajdziesz 10 (!) darmowych kursów online, w języku angielskim.

Portal SQLBI

Jeżeli pracujesz w BI, to blog SQLBi na pewno znasz. Jeżeli jeszcze nie, to zachęcam do przeczytania wpisu o najlepszych blogach o BI. Na SQLBI znajdziesz sporo darmowego materiału z DAX, Power BI, Power Query etc. Autorzy bloga przygotowali też kursy, które udostępniają za darmo swoich odbiorcom.

Na blogu SQLBI znajdziesz też zaawansowane kursy z DAX i z optymalizacji zapytań i metryk, ale są one już płatne.

Pluralsight

Portal Pluralsight oferuje wszystkim kurs z DAX, Power Pivot w Power BI. Znajdziesz tam parę godzin materiału o tym, jak wykorzystać język DAX w użyciu w Power BI.

Ćwiczenia

Skoro wiesz już gdzie uczyć się DAX, to pokażę Ci też gdzie możesz przećwiczyć swoje umiejętności.

Któryś z kursów pomógł Ci nauczyć się DAX ? Daj znać koniecznie w komentarzach. 🙂

Dagmara