Cześć,
Post ten jest skierowany do osób, które chciałyby zostać BI Developerem. Tych, którzy chcieliby się przebranżowić, oraz dla studentów, którzy szukają swojej ścieżki zawodowej.
Opiszę jakie umiejętności techniczne i nietechnicznie powinien posiadać BI Developer.
Przy umiejętnościach technicznych skupię się na technologii Microsoftu.
Post podzieliłam na takie 3 części:
1. Od czego zacząć?
Jakie pytania należy sobie zadać przed rozpoczęciem nauki.
2. Umiejętności techniczne potrzebne dla BI Dev.
Na czym się skupić na sam początek.
3. Umiejętności miękkie potrzebne w pracy w IT jako BI Dev.
Jakie cechy charakteru i umiejętności miękkie ułatwią nam pracę.
1. Od czego zacząć?
W mojej opinii zanim zaczniemy uczyć się jakiejkolwiek nowej technologii, aby się na przykład przebranżowić, trzeba zadać sobie pytanie czy to jest coś co polubimy? Nie warto szukać pracy w IT jeżeli na przykład nie lubimy pracować z komputerem.
Czy damy wtedy radę przez 5 dni w tygodniu 8 godzin dziennie spędzić przed komputerem? Nie licząc czasu poświęconego na naukę i dokształcanie? Jak to mówią, nie każdy musi być programistą 🙂
Po drugie trzeba zdać sobie sprawę, że praca w jakiejkolwiek dziedzinie IT to dynamiczna praca. Często środowisko pracy będzie od nas wymagać dokształcania się we własnym zakresie, poza godzinami pracy. Będziemy śledzić na bieżąco nowinki techniczne. Weźmy na przykład narzędzie Power BI, które co miesiąc ma nową aktualizację. Prawdopodobnie większość osób pracujących z tym narzędziem raz w miesiącu zapoznaje się z nowymi funkcjami.
Kolejną rzeczą jest to, że technologie się przedawniają. Dzisiaj nauczyliśmy się jak projektować procesy ETL w narzędziu SSIS, jutro będziemy migrować wszystko do Azure Data Factory 🙂
W mojej opinii są pewne pytania, które należy sobie postawić przed rozpoczęciem nauki:
1. Czy lubię pracę z komputerem?
2. Czy jestem w stanie poświęcić swój czas na naukę i dokształcanie?
Po odpowiedzi na te pytania zapraszam do 2 części artykułu.
2.Umiejętności techniczne potrzebne BI Dev.
W tej części zaznaczę Wam, które języki, programy i narzędzia są potrzebne w pracy. Nie będzie to opis jak instalować czy uczyć się danych zagadnień. Chciałabym, żebyście mieli rozeznanie na co zwrócić uwagę. W internecie jest już trochę materiałów o DAX, SQL itp.
Język SQL
Jest to podstawa nie tylko w pracy w BI, ale także w innych pracach związanych z IT. W tym poście polecam książki, które pomogą się Wam nauczyć tego języka. Dodam, że nie jest on trudny.
Na samym początku musicie wiedzieć co robi SELECT, UPDATE, TRUNCATE, DELETE. Jakie są rodzaje złączeń tabel, czyli rodzaje wyrażenia JOIN. Napiszcie swoje pierwsze procedury składowane, użyjcie w nich MERGE. Na pewno musicie dobrze pisać zapytania odpytujące bazę danych. Ręczę, że tego będą wymagać na rozmowach. Możecie na swoich lokalnym komputerze zainstalować silnik SQL Server i odtworzyć bazę Adventure Works i na niej uczyć się pisać zapytania. Podstawy te powinny wystarczyć na sam początek Waszej drogi.
Wizualizacja danych – POWER BI
W obowiązkach BI Developera leży także tworzenie raportów, przekuwanie zgromadzonych danych w przydatne informacje. Dlatego warto poznać jedno z narzędzi umożliwiających tworzenie ciekawych raportów. Dla tych, którzy opanowali dobrze Excela polecam Power BI, stworzony też przez Microsoft. Power BI pozwala na modelowanie danych, transformacje, m.in za pomocą Power Query. Następnie możemy stworzyć tam piękne wykresy, grafiki, elementy interaktywne, które pokażą ważne informacje naszym klientom.
Metryki, kolumny kalkulowane w Power BI pisze się w języku DAX. Polecam poczytać i spróbować napisać jakąś metrykę. Język ten jest bardzo prosty. Można określić go jako język pomiędzy SQL a Excelem. Jeżeli dobrze znamy SQL to w sieci znajdziemy masę wpisów o tłumaczeniu wyrażeń SQL na DAX. Oprócz Power BI popularnymi narzędziami do raportowania są: QlickView, Tableau.
SQL Server Analysis Services – projektowanie modeli danych.
Oprócz znajomości SQL warto poznać narzędzie do tworzenia modeli tabelarycznych lub wielowymiarowych. Dla osób pracujących w stacku Microsoftu najlepszy będzie dodatek do SQL Server o nazwie Analysis Services. Podobnie jak w Power BI w SSAS metryki napiszemy w DAXie. Jeżeli zastanawiacie się skąd uczyć się tego narzędzia to polecam mój wpis na temat książek dla BI Developerów – tutaj. SQL Server Analysis Services zainstalujemy za darmo jako dodatek do SQL Server.
SQL Server Integration Services – projektowanie procesów ETL.
Dobrze jeżeli znalibyśmy narzędzie do tworzenia procesów ETL, czyli ekstracji, modyfikacji i ładowania danych do naszej bazy. Ponownie osobom, które pracują z SQL Server polecam dodatek SQL Server Integration Services. Zainstalujemy go razem z SSAS w dodatku SQL Server Data Tools. Umiejętność posługiwania się tym narzędziem pozwoli nam na tworzenie paczek, które będą pobierać dane, dokonywać przeróżnych transformacji, a następnie ładować je do wybranej przez nas bazy.
Azure for Business Intelligence.
Obecne trendy w BI prowadzą do przeniesienia usług do chmury. Microsoft Azure proponuje ciekawe rozwiązania dla BI Dev. Dla osób początkujących będzie to plus, dodatkowy punkt na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto dowiedzieć się jak można stosować Azure Data Factory, np. zamiennie do SSIS. Co to jest Logic App i na przykład jak odświeżyć dane w modelu przez Logic App.
Zwróćcie uwagę, że umiejętności wypisałam w kolejności od tych najbardziej podstawowych do tych już bardziej zaawansowanych. Osoby, które chcą znaleźć swoją pierwszą pracę w BI niekoniecznie muszą znać je wszystkie. Często wystarczy wyraźna chęć do nauki i znajomość SQL plus pobawienie się Power BI. 🙂
3. Umiejętności nietechniczne BI Developera.
Jest pewien zestaw cech, który pomaga w codziennej pracy w BI. Myślę, że dużo z tych umiejętności przydaje się też w innych pracach w IT. W moim doświadczeniu zawodowym odkryłam jak ważna jest
Kreatywność i cierpliwość.
Uwierz mi na słowo, że będziesz miał mnóstwo sytuacji kiedy staniesz przed problemem na pierwszy rzut oka nie do rozwiązania. Będzie ci się wydawać, że tego się po prostu nie da zrobić! Koniec kropka. Potem pójdziesz na spacer odświeżysz głowę i nagle wpadnie Ci rozwiazanie samo do głowy. Albo zaczniesz opowiadać dany problem koleżance z pracy i w trakcie mówienia dojdzie do Ciebie jak go rozwiązać. Takie blokady miewa chyba każdy w IT. Wtedy pomaga nasza kreatywność. Wiele razy w pracy stawałam przed przysłowiową „ścianą”. Problemem, który w mojej opinii był za trudny do rozwiązania. Potem okazywało się, że taką ścianę można przeskoczyć, obejść lub po prostu rozwalić 🙂
Chęć do rozwoju i samodzielne myślenie.
Powtórzę się z tym co pisałam w pierwszej części. Środowisko IT jest bardzo dynamiczne. Tutaj dużo się dzieje, trzeba być na bieżąco z technologią. Najlepiej interesować się nowinkami technicznymi. Do tego trzeba mieć chęci 😉 Samorozwój w tej dziedzinie biznesu jest kluczowy. Co do samodzielnego myślenia to mam na myśli to, że w pracy po pewnym czasie zaczną oczekiwać od Was proponowania rozwiązań. Nie jako Junior, ale dalej po paru latach doświadczenia dobrze żebyście mogli zaproponować jak daną rzecz najlepiej wdrożyć, znali dobre praktyki programowania w SQL, czy tworzenia modeli w SSAS.
Podsumuję wszystko raz jeszcze 🙂
1. Przemyśl, czy BI jest dla Ciebie.
2. Zwróć uwagę na te umiejętności techniczne: SQL, DAX, Power BI, SSAS, SSIS, Azure for BI.
Chętnie poznam Wasze opinie w komentarzach. Może potrzebujecie postów odnośnie któregoś z tych narzędzi. Możecie napisać tutaj lub w wiadomości prywatnej. Chętnie przygotuję wprowadzenia do każdego z narzędzi.
Pingback: Ścieżka nauki dla początkujacych BI Dev - Business Intelligence Blog by Dagmara
Super wprowadzenie i informacje. Na pewno skorzystam