Jak znaleźć pierwszą pracę w branży Business Intelligence?

Dochodzą mnie słuchy, że czyta mnie sporo osób, które chcą wejśc do branży IT. Uczą się Power BI czy SQL i chcą aplikować na stanowiska związane z Business Intelligence.

Jeżeli jesteś jedną z tych osób, to odezwij się w komentarzu 😉

Dla Was postanowiłam spisać różne możliwości wejścia do BI z nastawieniem na pracę jako Junior BI Developer w technologiach Microsoft.

Oto kilka ścieżek/możliwości jak znaleźć swoją pierwszą pracę w tym zawodzie.

1. Wewnątrz firmy

Poniekąd łatwiej będzie zmienić stanowisko, osobom, w których firmie dział Business Intelligence juz istnieje.

Warto patrzeć na ogłoszenia wewnętrzych rekrutacji, albo znaleźć osobę w dziale, do którego chcemy przejść i zapytać się wprost o możliwości rozwoju w tym obszarze.

Zanim poszukacie ofert zewnątrz, starałabym się zostać choćby na początek w strukturach obecnej firmy.

Dlaczego?

Będziecie mieli przewagę tego, że znacie produkt, czy usługi jakie proponuje Wasza firma, wiecie jaka panuje w niej kultura pracy.

Praca w BI to praca z danymi, potrzeba w niej zrozumienia potrzeb biznesowych i klientów. Tutaj będziecie mieli na starcie tę przewagę.

Zdecydowanie coraz więcej firm otwiera swoje działy Business Intelligence, na wewnętrze potrzeby analityczne. To co kiedyś robiło się w Excelu teraz idzie w kierunku zaawansowanych programów analitycznych.

2. Analityk danych

Sporo osób przenosi się na stanowiska Business Intelligence ze stanowisk związanych z analizą danych.

Jeżeli nie przechodzisz pozytywnie rekrutacji na Junior BI Developer to spróbuj aplikować na stanowiska o mniejszych wymaganiach, które też będą dobrym startem i podkładem do przejścia na Junior BI Deva.

Mam na myśli tutaj stanowiska, gdzie wymagają Excela, wiedzy biznesowej (finanse, logistyka, produkcja), trochę baz danych. Szukaj na LinkedIn pracy jako analitych danych, młodszy specjalista do spraw raportowania.

Po roku takiej pracy spróbuj ponownych aplikacji, a może oferty na LinkedIn same zaczną spływać?

3. Dobrze zbudowane portfolio + potencjał

Nauka własna, doszkalanie się to coś co będzie się przewijać przez całą Twoją karierę w Business Intelligence.

Narzędzia się zmieniają, technologie idą do przodu. Nawet jak już zdobędziesz poszukiwane stanowisko, nadal będzie trzeba od czasu do czasu odświeżyć swoją wiedzę.

Dlatego jeżeli nie masz żadnego doświadczenia, rekruterzy się nie odzywają..

Spróbuj zbudować małe portfolio. Pokaż, że znasz narzędzia, które są potrzebne w danej pracy. Możesz każdy projekt dobrze opisać i wrzucić na github, dzięki temu wyróznisz się wśród kandydatów.

Warto wspomnieć też tutaj o tzw. potencjale. Wierzę, że nadal są firmy, które zatrudnią osobę chętną do nauki, rozszerzania umiejętności, często pewnie za mniejszą stawkę, niż osoby z doświadczeniem, ale posiadającą pewną chęć do pracy 🙂

Jeżeli udało Ci się zmienić branżę i znaleźć pracę w BI odezwij się proszę do mnie. Jestem ciekawa Waszych historii 🙂

Dagmara

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top